Robotik İmplant 

Robotik İmplantoloji
Yapılan araştırmalar ve istatistikler gösteriyor ki toplumumuzda  özellikle ağız bakımına özenin düşük olmasından kaynaklı gencinden yaşlısına herkesin bir dönemde implant tedavisine ihtiyacı olmaktadır. İmplant tedavisi güvenilirliğini çok uzun yıllar yapılan araştırmalar, ar-ge çalışmaları ve geriye dönük hasta takipleri ile kanıtlamıştır. Gerek daha rahat çiğneme, komşu dişlere zarar vermeme gibi nedenlerle köprüye oranla aslında ilk tercih implant olmaktadır. 
Fakat unutulmaması gereken en önemli nokta ise implant tedavisinin başarısı, üzerine yapılan kron porselen ile doğru orantılıdır. İmplant ne kadar başarılı uygulanırsa uygulansın, yanlış veya eksik protez planlaması, implantı yerleştirirken gerçekleşicek en ufak bir milimetrik kayma, üstüne yerleştirilen porselenlerin hem fonksiyonel olarak sunacağı hizmeti, hem ömrünü hem de gülüş simetrisini etkileyecektir.


Robotik Implant Nasıl Yapılır?

Robotik implantolojide yapılan işlemler sırasıyla hastadan 3 boyutlu çene tomografisi alınması, ağız içinden özel ölçüler alınmasıyla başlıyor. Bu ağız içi ölçüleri ve kapanışı alınan tomografi ile özel bir yazılım üstünde uzman bir muhdendis ve tekniker ekibi tarafından bilgisayar üzerinde birebir örtüştürülerek implant yapılması planlanan kemik bölgelerinin tam bir haritası çıkarılıyor ve bu harita özel bir cerrahi plağa (guide) dönüştürülüyor. Bu noktada devreye CrownDown sistemi de giriyor. 

CrownDown sistemi robotik implantoloji'nin bir ayağı olup klasik implant yapımından farklı olarak ilk önce porselen, gülüş hattı, komşu diş ilişkileri ve simterisi üzerinden bir planlama yapıp daha sonra implant yapılacak uygun kemiği bulmak anlamına gelmektedir. Peki bu sistem neden önemli? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi implant'ın kalitesi ve ömrü ancak üstüne yapılan porselenin doğru hizalanması kadar değerlidir. CrownDown sisteminde olası gülüş hattı bozuklukları, komşu  dişe ilişkisinin yanlış olması, dişeti birleşme noktasındaki boşluklar ve beraberinde yemek artıklarının toplanması, yanlış kuvvetlerle implantın zarar görmesi gibi birçok olumsuz komplikasyonun önüne geçilmektedir.Hatta bu yanlış kuvvetler çok uzun vadede 'metal yorgunluğu'  dediğimiz implant kırılmasına bile neden olabilmektedir.
Robotik implantoloji de implantın üstüne eklenen abutment dediğimiz kesik diş formu her diş için özel olarak üretilmektedir. Klasik implantoloji de ise bu abutmentlar standarttır. Ağzımızda 20 yaş dişleri dahil 32 adet diş bulunmakta ve hiçbirinin boyutu, fonksiyonu, dişetine kavuşma noktası birbiriyle aynı değildir. Bu nedenle her implantın üstüne yapılan dişe özel abutmentlar büyük önem taşımaktadır. Ayrıca dişetine verilen doğal kavisler bu abutmentlarla birebir sağlanmaktadır.
Bu implant sisteminde birebir ağız haritamız ve implant yerleşecek kemik bölgeleri genişlik uzunluk ve tam lokasyon olarak elde edilip surgical guide dediğimiz rehber plaklarımız hazır olduğuna göre, dişetini açma kesme gibi işlemler yapılmamakta ve şişlik morluk gibi komplikasyonlar klasik implant sistemine göre %90'a kadar azalabilmektedir.

Gülüş Tasarımı için Önemi Nedir?

Aynı Gün İmplant Üstüne Porselen Yaptırmak İster misiniz?
Önceden olsa biz de istemezdik fakat teknoloji o kadar ilerledi ki artık aynı gün implantın üstüne porseleni yapmak da mümkün oluyor.
Klasik implantoloji ve abutment sisteminde tercih edilen birşey değil çünkü normalde implant yerleşirken kemikten doku kaybına neden olup biyolojik olarak tutunması zaman almakta ve yaklaşık 2-4 ay arasında üst yapı için beklenmdekteydi. Sonrasında dişetinin yuvarlak olan şeklinin düzenlenmesi için de bir hafta harcanıyor ve en son olarak ölçüler alınıp porselenler yapılıyordu. 
Ayrıca klasik implantoloji ve abutment (kesik diş formu) sisteminde aynı gün porselen uygulamaya kalktığımızda ters bir kuvvet ya da çiğneme kuvvetleri implantı zorlamakta ve çoğunlukla da kaybına neden olmaktadır. 
Peki bu ters kuvvetler ve aşınan kemikler nasıl engelleniyor da aynı gün implant üstü porselenler yapılabiliyor?
Robotik implantoloji ve CrownDown sisteminde bütün harita elimizde olduğu ve porselen planlamasından implanta doğru yani yukarıdan aşağıya en ideal şekliyle inildiği için zaten porselenler hazır olmaktadır. Bütün abutmentlar custom made yani özel üretim olmakta fakat aynı gün porselen isteyen hastalar için çok daha başka bir abutment sistemi devreye girmektedir.
Yaylı Abutment

Adından da anlaşılacağı gibi bu abutmentlar yaylı olarak üretilmekte ve ters kuvvetlerden doğan enerji akışını 1,2 milisaniyede dağıtarak implanta ulaşmasını engellemektedir. Kendi dişlerimiz ligamentler tarafından sarılmakta ve her kuvvette esnemektedir. Fakat implantlarda bu mümkün olmadığı için yıllar boyu sürenaraştırmalar bizi yaylı abutmentlara getirmiştir. Yaylı abutmentlar bir arabadaki amortisor gibi çalışmakta ve enerjileri dağıtmakta, implantı korumaktadır.Bu sistem implantla dişin esneme farkından dolayı bağlanamadığı mecburiyet gerektiren durumlarda da kullanılabilir.Fakat daha çok implantla ilgili süresi kısıtlı olan özellikle yurt dışından gelen hastalarda bu yöntemi kullanmayı ve normalde mümkünse biyolojik iyileşme süresini bekleyip riski sıfırlamayı istemekteyiz. Yine çok mecbur kalmadıkça bir dişi implantla birleştirip köprü yapmak normalde istediğimiz birşey değildir.
Yaylı abutment  sistemi tıpkı deprem bölgelerinde olan yüksek binalarda da 'raylı sistem' olarak kendini göstermektedir. Yani sonuç olarak bilim dünyasının her geçen gün çığır açan çalışmaları ağız diş sağlığında da kendini göstermekte ve her geçen gün daha ileriye gitmektedir.

Randevu Almak Icin Arayin!
Randevu Telefon: 0216 577 25 00